Yasa Medya
Türkiye Fikir Haber Sitesi

Ahed Tamimi tahliye edildi! Ahed Tamimi kimdir?

Ahed Tamimi tahliye edildi! Ahed Tamimi kimdir?

İsrail’e karşı direnişin simgesi olan ‘Filistin’in Cesur Kızı’ Ahed Tamimi (17), 7 aydır yattığı cezaevinden dün tahliye edildi. Batı Şeria’daki Utanç Duvarı’na Ahed Tamimi’nin resmini yapan 2’si İtalyan 3 sanatçı ise gözaltına alındı.

12 yaşından beri filistin direnişinin simgesi olan Ahed Tamimi, Aralık 2017’de evlerini basan İsrail askerlerine tokat atmıştı. Önce kendisi, ertesi gün de kızına ulaşmaya çalışan annesi Nariman Tamimi tutuklanmıştı. Anne-kız, 7 ay hapis yattıktan sonra dün serbest bırakıldı.

KAHRAMAN GİBİ KARŞILANDI

Batı Şeria’daki Utanç Duvarı’na Ahed Tamimi’nin resmini çizen üç sanatçı ise dün gözaltına alındı. İsrail, üç sanatçının nerede tutulduğunu açıklamıyor. filistin Cumhurbaşkanı Mahmut Abbas’ın kabul ettiği Ahed Tamimi, köyünde kahraman gibi karşılandı.

Ahed Tamimi

12 yaşında ‘Hanzala Cesaret Ödülü’nü alan Ahed Tamimi, 30 Aralık 2012’de annesi ile Türkiye’ye gelmiş ve dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan ile görüşmüştü. Erdoğan dün genç kızı arayarak mücadelesinden dolayı tebrik etti.

AHED TAMİMİ KİMDİR

Genel olarak “Filistin’in cesur kızı” olarak tanıtıldı. Bassem al-Temimi ve Nariman al-Temimi’nin kızı olarak Nabi Saleh köyünde doğan Tamimi, ilk olarak 2012 yılında henüz 11 yaşındayken bir İsrail askerini yumruk atmayla tehdit etmeye çalışmasıyla basına yansıdı. Aynı yıl Türkiye’de Başakşehir Belediyesi tarafından “Hanzala cesaret Ödülü”ne layık görüldü.

2016’da erkek kardeşini taş attığı gerekçesiyle gözaltına almaya çalışan askerlerden kurtarmaya çalışırken basına yansıdı. 15 Aralık 2017’de ise ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması sonrasında çıkan protestolarda silahlı iki İsrail askerine bağırırken, vururken ve tekme atarken görüntülenen kadınlar arasında yer aldı.

Daha sonra 19 Aralık 2017’de gözaltına alındı ve gözaltı süresi 6 kez uzatıldı.  Kendisine 12 farklı suç yönetilen Tamimi, yaklaşık 3 ay sonra İsrail’deki bir askeri mahkemede yargılandı ve 8 ay hapis cezası aldı. Uluslararası Af Örgütü kendisinin serbest bırakılması çağrısı yaparken, Amerikalı siyahilerin sembol ismi Rosa Parks’a da benzetildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ