Türkiye Fikir Haberleri

Google Duygu Asena ismini Doodle’a taşıdı! Duygu Asena kimdir?

Vatandaşlar Google isimli arama motoruna giriş yaptıklarında Duygu Asena ile ilgili bir Doodle gördü. Google’ın unutmadığı Duygu Asena kimdir? İşte Duygu Asena’nın hayat hikayesi ve eserleri…

Google Doodle’a bugün Duygu Asenayı taşıdı. Kullanıcılar tarafından merak konusu olan Duygu Asena kimdir? Türkiye’de kadın hareketinin en önemli isimleri arasında gösterilen Duygu Asena bugün Doodle oldu. Duygu Asena 19 Nisan 1946’da İstanbul’da doğdu. Dünyanın en büyük arama motorlarından birisi olan Google bugün Doodle’ına Duygu Asena’yı taşıdı. İşte Duygu Asena’nın hayat hikayesi…

Google’ın Doodle yaptığı Duygu Asena kimdir?

DUYGU ASENA KİMDİR?

İstanbul Üniversitesi Pedagoji bölümünü bitirip bir süre bu alanda çalıştıktan sonra gazeteciliğe yöneldi. 1972 yılında ilk yazısı Hürriyet gazetesinin Kelebek ekinde yayınlanan Duygu Asena, daha sonra çeşitli gazetelerde yazar ve muhabir olarak görev yaptı. 70’lerin sonunda Kadınca, Onyedi, Ev Kadını, Bella Bayan, First gibi pek çok kadın dergisini yönetti. Aynı zamanda Söz, Sabah, Güneş, Milliyet ve Habertürk gazetelerinde de köşe yazarlığı yaptı.
1987 yılında yayınlanan “Kadının Adı Yok” isimli ilk kitabı bir yıl içinde 40 baskı yaparak rekor kırdı. Ancak daha sonra Başbakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu tarafından muzır bulunarak satışı sınırlandırıldı, poşet içinde satılmaya başlandı. Daha sonra Duygu Asena’nın açtığı dava ile kitap yeniden serbest olarak satılmaya başlandı. Kadının Adı Yok ayrıca Hollanda, Almanya ve Yunanistan’da da tercüme edilerek yayınlandı. Kitap Atıf Yılmaz tarafından sinemaya da uyarlandı.
Duygu Asena, 30 Temmuz 2006’da beyin tümörü nedeniyle İstanbul’da vefat etti. Hala feminizmin en önemli yazarları arasında kabul edilmektedir.

DUYGU ASENA’YA AİT SÖZLER

“Bir kez ve çok güçlü acı çekmek, yaşam boyu kronikleşmiş acıyı çekmekten daha kolaydır.”

“Özgürlük kimseye bir zararın olmadan canının istediğini yapabilmektir. Ahlak; o da kimseye bir zararı olmadan yaşayabilmektir.”

“İnsan yaşamında eksik olanı, ‘her şey’ sanıyor.”

EKŞİ SÖZLÜK’TE DUYGU ASENA

Ekşi Sözlük’ten “mizmiz” isimli kullanıcının paylaştığı entry’e göre Duygu Asena, ”

en son aliağa da yaptığı konuşmada “genetik bilimcilerin bir araştırması yayınlandı. bu araştırmaya göre , evrimin en tepesinde kadın yer alıyor. yani kadın dünyanın en gelişmiş yaratığı.bilim adamlarına göre evrimin sıralaması nasıl mı? şöyle : goril , şempanze , gelişmiş maymun , erkek ve en son kadın…belki de bu yüzden kadın içgüdülerini kontrol etmesini biliyor.mesela tahrik olsa da , tecavüz etmiyor! o şiddet yanlısı , tahripkar , sadece erkek olduğu için kendini üstün zanneden ve kadını ikinci sınıf gören , yasaları da ahlak kurallarını da iki cinsiyet için farklı algılayanlar kabul etmeliler ki , onlar içgüdülerine göre yaşıyorlar , onlar evrimlerini ne yazık ki henüz tamamlamamış bulunuyorlar…” diyerek dikkatleri üzerine çeken feminist yazar.”
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ