Türkiye Fikir Haberleri

Google Görseller araması büyük bir cinsiyetçilik sorununa sahip

Google Görseller bir erkek oyuncu aradığınızda, Google’ın resim önerileri sizi filmlerine yönlendirecektir. Ancak, kadın oyunculara gelince, Google size vücutlarını göstermekle daha fazla ilgileniyor.

wired.co.uk/James Temperton

Google’ın Otomatik Tamamlama arama aracı, Google Görseller çeşitli zamanlarda, Holokost inkârını yaymakta , beyaz üstünlüğü savunmakta ve Müslümanların “kötü”, Yahudilerin “kötülük” olduğunu ve Dünya’nın düz olduğunu iddia etmektedir. Ama görmek istediğimiz görüntüler üzerinde çalışıldığında ne olacak?

BİR ERKEK ARIYORSANIZ…

Eylül 2018’de, Google, görsel aramalar için temelde bir görsel tamamlama sürümü olan otomatik tamamlama sürümü olan bir öneri özelliği sunmuştur. Google Görseller’e ‘köpekler ’yazın ve sevimli öğrencilere ait bir atlıkarınca, arama çubuğunun hemen altında görünecektir; bu da puglar, labaratörler, pitbulllar ve rottweilers’la ilgili görsel sonuçları gösterir. Şimdiye kadar, çok tatlı.
Ancak, ilgi alanınızı Hollywood aktörlerine çevirin ve Google’ın algoritması biraz ürpertici olur. Bir erkek arıyorsanız, Google’ın görüntü avı algoritması çoğunlukla kariyerine odaklanır. Bir kadın arıyorsanız, Google’ın algoritması vücuduna odaklanacaktır.

CİNSİYETE DAYALI ALGORİTMA

Google Görseller hakkında örneğin, Robert Downey, Jr. için bir Google Görseller araması yapın ve algoritmik olarak oluşturulmuş 30 ilgili arama teriminden yalnızca dördü fiziksel görünümüyle ilgilidir: egzersiz, vücut, yakışıklı, sevimli. Büyük çoğunluk oynadığı filmlere ve beraberindeki oyunculara odaklanır. Avengers ortak yıldızı Scarlett Johansson için de aynısını yapın ve Google, “mide” den “figür” e ve “büyük” ten “raf” a kadar fiziksel görünümüne dayalı 14’ten az görsel arama önerisinde bulunmayacak. Erkek bakış açısı, algoritma tarzı.
Sorunun ölçeğini test etmek için, kariyerdeki gişe kazancı bazında en iyi 60 kadın ve erkek oyuncu için Google Görseller aramalarını gerçekleştirdik. Downey Jr. ve Johansson’da olduğu gibi, Google’ın fiziksel görünümüne dayandırdığı ilgili terimleri topladık. 30 erkek oyuncu arasında, Google, fiziksel özellikler için toplam 82 alakalı arama görmek isteyebileceğimizi önerdi – “vücut”, “saç” ve “egzersiz”, kaçak favorilerdi.

30 kadın oyuncu için Google, “göbek”, “yaş”, “ayy”, “plaj” ve “mayo” dan “ölçüm”, “thicc” e, fiziksel nitelikler için toplam 176 ilgili arama yapmayı önerdi. “Uyluk” ve “pokie”. En iyi 60 kadın ve erkek oyuncu için analiz ettiğimiz arama sonuçlarına göre, Google’ın algoritması, kadınların erkeklerde olduğu gibi fiziksel özelliklerin iki katından daha fazlasını aramayı önerdi. WIRED, bu sonuçları Google’ın dikkatine sunduktan sonra, arama önerilerinin üçünü sundu: “thicc”, “oops” ve “pokie”.

Google Görseller cinsiyetçi mi?

OTOMATİK TAMAMLAMA SORUNU ORTAYA ÇIKARDI

Ünlülerin kendileriyle ilgili en çirkin soruları yanıtlamak için eş zamanlı hale getirildiği YouTube Otomatik Tamamlama Yarışması’nın görsel karşılığı . “Emma Watson Fransız mı?”, “Emma Watson evli mi?”, “Emma Watson vegan mı?” – siz anlıyorsunuz. En önemlisi, bu Otomatik Tamamlama önerileri, otomatik olarak üretilirken, yalnızca arama terimlerinin popülerliğine bağlı değildir. Aslında, Google’ın yıllar boyunca Otomatik Tamamlama tarifiyle ayarladığı ve kandırdığı – bir noktada, ayak fetişistlerine karşı bir saldırı başlattı. Ancak, Google’ın arama algoritması yalnızca görmek istediklerimizle ilgilendiğinde, hala nesneldir. Google Görseller’de Emma Watson’ı arayın ve algoritma, başka şeylerin yanı sıra, “tüm vücut” u önerecektir. Google’ın Cameron Diaz ile ilgili görsel arama terimleri, fiziksel görünümüne dayanarak 22 tane içeriyor. Matt Damon, buna karşılık, iki tane var.

GOOGLE TARAFSIZLIK TANIMI

Google tarafsız olduğunu iddia ediyor – algoritması yalnızca dünyamızı izliyor ve bize yansıtıyor. Ancak, algoritmasının nasıl çalıştığını göz önünde bulundurmadan – eğitildiği verilerden bu verileri nasıl tükettiği sonuçlarına nasıl yorumladığına – Google’ın tarafsızlık tanımını kavramak zordur. Sondaj ve şirketin arama algoritması, ırkçı ve cinsiyetçi görüşleri sürdüren ve toplumsal önyargıları güçlendiren görülebilir. Kadın ünlülerin arandığı bir Google Görseller araması, onların erkek ünlülere olan ilgimizin görünüşte bedenlerine değil mesleklerine odaklandıklarında dikkatlerini çeken bir nesne olduğunu gösteriyor. Algoritma ve şeffaflık olmadan algoritmaların dünyamızı nasıl gördüğümüzü nasıl çözdüklerinin bir başka örneği.

Teknoloji haberleri için tıklayın

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ