Yasa Medya
Türkiye Fikir Haber Sitesi

Graves hastalığı nedir

Graves hastalığı; bir hipertiroidi durumu olarak öne çıkan bu rahatsızlık tiroid bezinin fazla çalışmasıyla ortaya çıkar.

Graves hastalığı nedir

Ülkemizde en sık rastlanan hipertiroidi nedenlerinden biri Graves’tir. Halk arasında sıkça ‘zehirli guatr’ olarak da bilinen Graves hastalığına ağır stresler, kazalar, hastalıklar ve bazı ilaçların neden olabilir.

Graves hastalığı bir hipertiroidi durumudur ve tiroid bezinin fazla çalışması nedeniyle ortaya çıkar. Otoimmün hastalıklar aynı hastada birlikte bulunabilirler. Örneğin vitiligo, romatoid artrit, sistemik lupus eritematosus, myastenia gravis gibi vücutta farklı dokuların otoimmün hastalıkları beraber bulunabilir.

‘Zehirli guatr’ olarak da sık sık öne çıkan Graves rahatsızlığı; ağır stresler, kazalar, hastalıklar ve bazı ilaçların kullanımı ile ilgili de görülebilir.

Graves hastalığı nedir

BAZI ŞİKAYETLER YAŞANIR

Bu rahatsızlık guatr, göz ve deri belirtileri ile kendini gösterir. Ayrıca çarpıntı, terleme, kilo kaybı, canlı bakış, gözde büyüme gibi şikayetler de görülür.

Kişi bu hastalıkta yemek yese de kilo kaybı yaşar. Sıcağa tahammülsüzlük, ellerde titreme, saçlarda dökülme, cildin terli ve nemli olması, ishal, kadın hastalarda adet düzensizliği, cinsel istekte azalma gibi durumlar da yaşanabilir.

Graves hastalığı nedir

KAN TESTİ YAPILMALI

Bu rahatsızlık bazı kan testleri ile birlikte netlik kazanır. Genellikle T3,T4 değerleri yüksek, TSH hormon değeri ise düşük saptanır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ