Türkiye Fikir Haberleri

Nem astımı nasıl etkiler? İşte nem astım ilişkisi

Nem, havada ne kadar nem bulunduğunun bir ölçüsüdür. Nem astımı nasıl etkiler? Astımlı birçok kişi, nemli havaların semptomlarını daha da kötüleştirdiğini fark eder.

medicalnewstoday.com

İnsanlar, ilaç almak, iç mekan nem seviyelerini kontrol etmek ve nemli koşullarda egzersiz yapmaktan kaçınmak gibi çeşitli stratejileri kullanarak neme bağlı astım semptomlarını önleyebilir .

Nemin ve havanın astım semptomlarını nasıl etkileyebileceğini ve parlamayı önlemek için ne yapılması gerektiğini öğrenmek için okumaya devam edin. Ayrıca astım için en iyi ve en kötü hava şartlarına bakıyoruz.

NEM VE ASTIM

Nem, havada ne kadar nem veya su buharı bulunduğunu belirtir.

İnsanlar astım semptomlarının havada nemin çok olduğu nemli günlerde daha da kötüleştiğini fark edebilirler. Bu özellikle nemli koşullarda egzersiz yaparken geçerlidir. Yüksek nem seviyeleri astım semptomlarında çeşitli şekillerde rol oynayabilir. Artan nem, hava yollarını doğrudan tahriş edebilir ve nem, havadaki polen ve kirlilik gibi bronş tüplerini tahriş eden diğer maddelerin seviyelerini artırabilir. Yüksek nem, aşağıdakiler de dahil olmak üzere astım semptomlarını tetikleyebilir:

  • öksürme
    hırıltılı
    göğüste sıkışma
    Küçük ölçekli araştırmalar , nemli hava koşullarının bir kişinin ciğerlerini nasıl etkilediğine baktı. Araştırmacılar, hava yolu direncini – nefes almanın ne kadar kolay olduğunu ölçtüler – astımlı altı kişide ve altı kişide de test ettiler.

4 dakika sıcak, nemli hava (49 ° C ve% 75-80 nem) yaşadıktan sonra, astım hastaları, hava yolu direncinde sadece% 22 artış gösteren sağlıklı grubun aksine, hava yolu direncinde% 112 artış gösterdi.

Nem astımı nasıl etkiler?

NEM NEDEN ASTIMI ETKİLER?

Nem olasılığı muhtemelen astım semptomlarına neden olur, çünkü solunum yollarının daralması olan bronkokonstriksiyonu tetikler.

Bronkoconstriction, sıcak nemli havanın, solunum yollarında duyusal sinir lifi olan C liflerini harekete geçirmesi nedeniyle ortaya çıkabilir. C liflerinin uyarılması solunum yollarını daraltabilir ve nefes almayı zorlaştıran öksürüğü uyarabilir.

NEFES ALMAYI ZORLAŞTIRIR

Yüksek nem seviyeleri, astımı tetikleyen küf ve toz akarları için mükemmel üreme zemini oluşturur. Daha yüksek nem seviyeleri hava kirliliğini de artırabilir. Örneğin, hava kirletici olan ozon, nem seviyeleri yükseldiğinde yükselir. Artan nem seviyeleri de genellikle daha yüksek sıcaklıklar anlamına gelir. En yüksek nem seviyeleri genellikle yaz aylarında görülür. Isı ve nem kombinasyonu, solunum yollarını tahriş edebilir ve nefes almayı zorlaştırır.

Sağlık haberleri

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ