Yasa Medya
Türkiye Fikir Haber Sitesi

Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Festivali başlıyor

Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Festivali başlıyor

Kırşehir, sazın ve sözün büyük ustası Neşet Ertaş adına düzenlenen Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Festivali’nin ikincisine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Bu yıl 3-5 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivalde Neşet Ertaş’ın üç kelime ile özetlediği hayat felsefesi ‘sevgi, saygı ve hoşgörü’ çerçevesinde konserler, söyleşiler ve panellerin yanı sıra bir de ödül töreni yapılacak.

Bozlak denildiğinde akla gelen ilk isim olan Neşet Ertaş’ın, Yalan Dünya, Zahidem, Gönül Dağı gibi eserleri ünlü sanatçıların yanısıra, abdallık ve bozlak kültürünü gelecek nesillere aktaran yerel sanatçıların konserlerinde bir kez daha halkla buluşacak.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’nın himayelerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ankara Müzik ve Güzel sanatlar Üniversitesi, Kırşehir Valiliği ve Kırşehir Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilecek festivalin açılışını Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın yapacak. Bazı bakanlar, Kırşehir Valisi İbrahim Akın, Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ve Neşet Ertaş hayatını, eserlerini anlattığı iki ciltlik büyük bir eser kaleme alan Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Erol Parlak’ın da katılacağı açılış töreninden sonra, Neşet Ertaş’ın eserlerinin ve hayatının ele alınacağı bir panel düzenlenecek. Panelin yapılacağı mekan ise geçtiğimiz yıl açılışını Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Sayın Binali Yıldırım’ın gerçekleştirdiği, yıl boyu kültür ve Sanat faaliyetlerine ev sahipliği yapan ve Kırşehir’in çehresini değiştiren Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi.

Festival kapsamında, sözün ve sazın zirvesindeyken kendisine layık görülen devlet sanatçılığı unvanını “Hepimiz bu devletin sanatçısıyız” diyerek kabul etmeyen Neşet Ertaş’ın eserlerinin halkla buluşacağı üç günlük konser dizisinde birbirinden değerli sanatçılar da sahne alacak.

Festivalin sonunda geçen yıl olduğu gibi bu yıl da kültür-sanat araştırmaları, yorumculuk, mahalli icra, genç yetenek, yaşam boyu onur ödülü gibi başlıklarda verilecek ödüller de sahiplerini bulacak.

-Hürriyet

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ