Türkiye Fikir Haberleri

Ölüm, bağışıklık sistemini nasıl etkiler?

Son zamanlarda yayınlanan bir makale, onlarca yıldaki mağaracılık ve bağışıklık sistemi üzerindeki etkileriyle ilgili araştırmaları gözden geçirmektedir.

Yıllar boyunca, araştırmacılar ve uzmanlar birileri bir eşini kaybettiğinde ölüm risklerinin önemli ölçüde arttığını belirtmişlerdir.Geçtiğimiz günlerde, buna kırık bir kalbin ölümü diyebilirdik.

Fenomen onlarca yıldır araştırılmaktadır .

Örneğin, bir Finlandiya nüfusunun verilerini kullanan araştırmacılar , bulgularını 1987’de yayınladılar . “Tüm doğal nedenler için, ilk haftadaki [bir eşin ölümünü takiben] ölümlerin beklenen oranlarla karşılaştırıldığında iki kattan fazla olduğunu” buldular.

medicalnewstoday’ın haberine göre; 1995 yılında yayınlanan bir başka çalışmada , eşin ölümünün ardından ölüm oranının “hem kadınlarda hem de erkeklerde” önemli ölçüde arttığı “sonucuna varılmıştır. Bu yükseliş en çok ölümden 7 ila 12 ay sonra ortaya çıktı.

Ölüm bağışıklık sistemi

Bilim adamları bu etkiyi gösteren çok miktarda kanıt toplamış olsalar da, onu harekete geçiren biyolojik mekanizma hakkında daha az bilgi vardır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ