Yasa Medya
Türkiye Fikir Haber Sitesi

Sıtma nedir

Sıtma; sivrisinek kaynaklı kan hastalığıdır.

Sıtma nedir

Sıtma nedir ? Sıtma cinsi sivrisineklerin ısırmasıyla oluşan sıtma hastalığının belirtileri bakın neler…

SITMA (MALARYA) NEDİR?

Sıtma, dişi anofel cinsi sivrisineklerde bulunan parazitlerin, insanları ısırmasıyla meydana gelen, nöbetler halinde ateş ve titremeye neden olan, yaygın bir hastalıktır. Sıtmanın bir diğer adı malaryadır. Teşhis ve tedavisi mümkündür ve kolaylıkla yapılır. Tedavi edilmediği takdirde ciddi problemlere yol açar ve hatta ölümcül olabilir.

Çok uzun zamandan beri bilinen bir hastalıktır. Dünyada 200 milyondan fazla kişinin bu hastalığa yakalandığı tahmin edilmektedir. Çoğunlukla Asya ve Afrika’da görülen bu hastalık, artık havayolu ulaşımı ile bütün dünyaya yayılmaktadır. İnsanoğlunun karşılaştığı en yaygın hastalıklardan biridir.
Ülkemizde en çok Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde görülmektedir. Adana, Mersin, Gaziantep, en çok görülen yerlerdir.

Sıtma rahatsızlığına genellikle Plasmodium paraziti neden olur. Asya ve Afrika’da sıkça rastlanan bir rahatsızlıktır.

Sıtma (Malarya) nedir

Sıtma (Malarya) nedir

SITMANIN HAYATİ RİSKLERİ VARDIR

Sıtma, Anofel sivrisineğinin ısırmasıyla oluşur. Plasmodium paraziti taşırlar. Sivrisinek yoluyla bulaşan bu rahatsızlık, hayatı tehdit eder.

48 ile 72 saat içinde, kırmızı kan hücrelerinin içinde çoğalır. İki- üç gün içinde semptomlar ortaya çıkar. Sivrisinek ısırığının dışında Organ nakli – Kan transfüzyonu – İğne (şırınga) paylaşımı gibi durumlardan da bulaşabilir.

SITMA TEDAVİ EDİLEBİLİR

Hastalığın tedavisi genelde hastanede gerçekleşilir. Eğer tedavi edilmezse ölümcül olabilir. Enfeksiyonun temizlenmeyeceği durumlarda birden fazla ilaç kullanmalı veya ilaçları tamamen değiştirmelidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ