Yasa Medya
Türkiye Fikir Haber Sitesi

Tahran İstanbul seferleri iptal edildi

Tahran İstanbul seferleri iptal edildi

İran’da yurt dışına gidenlere yılda bir kereye mahsus tahsis edilen düşük kurdan dövizin verilmemesi sebebiyle Tahran İstanbul seferleri iptal edildi.

Tahran İmam Humeyni Uluslararası Havalimanı’ndan İstanbul’a gerçekleştirilmesi planlanan ve yurt dışına gitmek isteyenlere yılda bir kereye mahsus verilen düşük kurdan dövizin yolculara tahsis edilmemesi nedeniyle Tahran İstanbul uçak seferleri iptal edildi.

TANSİYON YÜKSELDİ

Devletin verdiği düşük kurun piyasa değerinin iki katına kadar yükselmesiyle birlikte İranlı’nın en önemli yurt dışı seyahat motivasyonu dün iptal oldu. Saatler önceden uzun kuyruklar oluşturan halk döviz alamayınca havaalanında tansiyon yükseldi. Olaylara polis müdahale etti.

ŞİRKETLER MAĞDURİYET YAŞADI

Yolcular dışında turizm ve uçuk şirketleri de büyük mağduriyet yaşadı. Tahran İstanbul seferleri döviz alamayınca iptal eden şirket yetkilileri, çoğu seferin olumsuz etkilenebileceğini belirtti. Kish Airlines şirketinin halkla ilişkiler müdürü Leyla Asadi, “Merkez bankası düşük kurdan döviz vermediği sürece uçuşların iptal olunması kaçınılmazdı” ifadelerini kullandı.

HAVAALANINDA VERİLİYOR

İran’da doların kısa süre içinde 4 bin tümenden 8 bin tümene kadar yükselmesi üzerine, Ruhani hükümeti Nisan’da doların 4 bin 200 tümene sabitlenmesi kararı almış ve serbest piyasada alım satımı yasaklamıştı. Bununla birlikte yurt dışına gidenlere yılda bir kereye mahsus düşük kurdan döviz tahsis edilmişti. Fakat karaborsayı engellemek için bu döviz türü sadece uçak seferlerinde ve uçuştan birkaç saat önce havaalanlarında veriliyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ