Türkiye Fikir Haberleri

VPN nedir? VPN ne işe yarar

Anonim tarama ve internette gezinme işlemi için VPN kullanılmaktadır. Peki gittikçe yaygınlığı artan VPN nedir? ve VPN ne işe yarar? Detaylar haberimizde…

Anonim olarak internet sitelerinde gezinmek veya ihtiyaç doğrultusunda kullanmak için VPN, kullanıcılar tarafından oldukça kullanılan bir yöntemdir. Özellikle Netflix gibi sadece belirli ülkelerde izleyiciye sunulan dizileri izlemek için kullanıcılar tarafından VPN nedir VPN ne işe yarar gibi sorulara cevap aranıyor. VPN kullanımı detayları ile haberimizde ancak önce VPN nedir sorusuna cevap verelim.

VPN nedir ne işe yarar

VPN NEDİR?

Öncelikle VPN, sanal özel ağın (Virtual private network) kısaltma halidir. Birçok nedenden dolayı kullanılmakta, gün geçtikçe de talep artmaktadır. Ancak güvenlik olarak da VPN kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. VPN kullanan birisinin interneti kullanırken casusluk faaliyeti yürütenlerin bilgisayarınıza sızmasını veyahut bilgilerinizi çalması daha zor olacaktır.

VPN ne işe yarar

VPN NE İŞE YARAR?

VPN ne işe yarar sorusu vatandaşlar tarafından oldukça sorulan bir sorudur. VPN ne işe yarar sorusuna şöyle bir örnek verebiliriz? VPN, kimliğinizi anonim hale dönüştüreceği için dizüstü bilgisayar, akıllı telefon veya tablet ile seyahat etmeniz ve halka açık yerlerde Wi-Fi bağlantı noktalarına erişmeniz durumunda faydalıdır. İnterneti evde veya ofiste kullanırken de aynı şeyi yapar.

Ayrıca Netflix gibi film- dizi hizmeti veren platformlar, belirli ülkelere belirli yayınlar vermekte, bazı ülkeleri ise kısıtlamaktadır. İşte VPN ne işe yarar sorununa bu noktada da cevap verilebilir. Çünkü VPN hizmetleri aynı zamanda sizi yayın veren ülkede göstererek, kısıtlanan içeriğe erişiminizi de sağlar. ABD Netflix’e bağlanmak istiyorsanız, ABD merkezli bir sunucu seçmeniz durumunda sunucuya ihtiyacınız olacaktır. Tabii ki, bunu yapmanın hem hizmet şartlarına hem de koşullarına aykırı olduğunu, kendi takdirinize göre yaptığınızı not etmek önemlidir.

Bu yazımızda sizlere VPN nedir VPN ne işe yarar sorularına cevap vermeye çalıştık. Bu makale gibi bilgilendirici yazılar istiyorsanız sitemizi takip edebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ