Türkiye Fikir Haberleri

Yetersiz meyve ve sebze alımı milyonlarca ölüme neden olabilir

Yeni bir araştırmadan elde edilen bulgular, yetersiz meyve ve sebze tüketiminin kalp hastalığı ölümünde önemli bir faktör olabileceğini göstermektedir.

medicalnewstoday.com

Meyve ve sebzeler vitamin , lif, potasyum , magnezyum ve antioksidanlar bakımından zengindir . Meyve ve sebzeleri içeren bir diyet kan basıncını düşürebilir, kalp hastalığı ve kanser riskini azaltabilir ve sindirim sağlığını iyileştirebilir Harvard merkezli Hemşirelerin Sağlık Çalışması ve Sağlık Profesyonelleri İzleme Çalışmasının bir parçası olan önceki araştırmalar , çok sayıda meyve ve sebze içeren bir diyetin kalp hastalığı ve felç riskini azaltabileceğini bile doğruladı.

10 YETİŞKİNDEN 1 TANESİ

Düşük meyve sebze alımı ile ilgili sonuçlar analiz ettikten ve bunları diğer çalışmalardan elde edilen bulgularla birleştirdikten sonra araştırmacılar, günde üç porsiyondan daha az yemek yiyenlere kıyasla günde beş porsiyondan fazla meyve ve sebze yiyenlerde kalp hastalığı riskinin% 20 daha düşük olduğunu tahmin etmişlerdir. Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı yetişkinler en az yemenizi öneririz 1.5 ila 2 bardak meyve günde ve 2-3 bardak sebze günde. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından yapılan bir başka araştırmaya göre, 10 yetişkinden sadece 1 tanesi bu kurallara uyuyor.

meyve ve sebze alımı

1 MİLYON ÖLÜM

Şimdi, yeni bir araştırma – Araştırmacıların Nutrition 2019’da sunduğu , Amerikan Beslenme Derneği’nin Baltimore’daki yıllık toplantısı – MD’de – düşük meyve alımının kalp hastalığındaki her 7 ölümden 1’ine neden olabileceğini ve düşük bir sebzenin ortaya çıkabileceğini öne sürüyor. alımı, kalp hastalığından 12 ölümde 1’e neden olabilir. 2010 yılı verilerini inceleyen araştırmacılar, düşük meyve tüketiminin kardiyovasküler hastalıktan yaklaşık 2 milyon ölümle sonuçlandığını, düşük sebze alımının ise 1 milyon ölümle sonuçlandığını tespit etti. Ortalama meyve ve sebze tüketiminin düşük olduğu ülkelerde küresel etki daha belirgindi.

Sağlık haberleri için tıklayın

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ